Rozdíly mezi pravou kůží a koženkou aneb jak poznat pravou kůži?

od | Lis 22, 2020 | 0 komentářů

Pravá kůže nejčastěji pochází z krav, prasat, ovcí a koz. Poté co se dokonale očistí a projde zpracováním (koželužským procesem), který z ní udělá odolný a příjemný materiál, se nazývá useň. Z usní se následně vyrábí finální produkty jako kožené bundy, boty, kabelky, opasky a další. Vyznačují se tím, že jsou kvalitní, mají dlouhou životnost, jsou odolné, pružné, pevné a netvrdnou, při správné péči ani nepraskají.

Koženka, i když se podle názvu může zdát, že je tomu jinak, se z kůže nevyrábí. Ba naopak. Jedná se o umělý materiál, tedy o falešnou či nepravou kůži. Výrobky z koženky se skládají ze dvou vrstev. První vrstva je většinou tkaná či netkaná textilie. Druhá vrstva je pak PVC, polyuretan, případně kombinace obou a ošetřuje se barvivem a voskem. Právě tato druhá vrstva po finální úpravě připomíná kůži.

Jaké jsou rozdíly mezi pravou kůží a koženkou?

Největší rozdíl je především v odolnosti těchto materiálů. Zatímco pravá kůže má dlouhou životnost a výrobky z ní vám mohou sloužit i několik desítek let, koženka tak dlouho nevydrží. Nejčastějším poškozením koženky je popraskání a následné odlupování horní vrstvy, což je právě ta vrstva, která imituje kůži. Hlavním nepřítelem koženky je sůl. U obuvi se může jednat o sůl, kterou se v zimě sypou chodníky, u bund a dalších oděvů pak zase sůl, která se nachází v lidském potu. Pravé kůži sůl nijak nevadí. Samozřejmě na botách půjde vidět také, ale dá se snadno vyčistit a výrobek nepoškodí. Další rozdíl je v prodyšnosti. Výrobky z pravé kůže jsou prodyšné, ty z koženky nikoli. Podstatné je to především u oděvů. Bunda z pravé kůže bude na nošení příjemná a nebudete s v ní potit. Koženka je však materiál umělý, nadneseně řečeno je to jako obléct si bundu z igelitu, budete se potit, bude se zapařovat a moc příjemně vám v ní asi nebude.

Jak rozpoznat výrobky z pravé kůže od těch z koženky?

Nejjednodušší způsob, jak poznat materiál kupovaného výrobku je důkladné prozkoumání štítků. Pokud se jedná o pravou kůži, výrobce se tím jistě pochlubil. Pokud tuto informaci na štítku nenajdete, anebo na něm bude rovnou uvedeno „koženka“ či „umělá kůže“, je jasné, o jaký materiál půjde. Pravou kůži je možné poznat i očima a na dotek. Po čem pátrat? Pravá kůže bude na dotek velmi příjemná, skoro až hebká a k tomu i pružná. Viditelné na ní budou nepravidelně rozmístěné póry a vrásky. Naopak umělá kůže bývá na dotek hladká, ale ne tolik příjemná. Pokud se výrobce snažil hodně napodobit pravou kůži, najdete i na kožence póry a vrásky, ale budou rozmístěny pravidelně, což vám může s rozpoznáním pravé a umělé kůže pomoci. Zkusit můžete také test vodou a ohněm. Podržte na 5–10 vteřin zapalovač u zkoumaného výrobku. Pravá kůže se zabarví, ale nebude zapáchat. Umělá kůže začne smrdět jako spálený plast. Toto je poněkud extrémní metoda rozpoznávání, takže doporučujeme spíše tu s vodou. Zlehka pokapejte výrobek vodou. Pravá kůže část nasákne, ale umělá kůže zareaguje stejně, jako kdybyste polily plast – všechna voda ihned zteče a nenasákne se ani kapka. Dobrým důkazem pravosti je také cena, ale určitě ji neberte jako jediný faktor dokazující pravost kůže. Logicky jsou většinou výrobky z pravé kůže dražší, ale nemusí tomu tak být vždy. Například výrobky z koženky od světově proslulých značek mohou být cenově srovnatelné s výrobky z pravé kůže.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet na Pinterestu

Sdílej