Vegan versus pravá kůže, která je více ekologická?

od | Lis 22, 2020 | 0 komentářů

Udržitelnost, etika a také ohled na životní prostředí jsou poslední dobou čím dál důležitějšími faktory. Právě podle nich se spotřebitelé rozhodují během nákupů. Jak je to v případě výrobků z kůže, jsou pro životní prostředí lepší ty z pravé kůže, anebo naopak ty z kůže veganské?

Co je vlastně veganská a pravá kůže?

U pravé kůže se nejčastěji jedná o kůži hovězí, případně vepřová, ovčí či kozí. Správně bychom ji však měli označovat jako useň. Pravá kůže je totiž název pro neopracovaný materiál, zatímco useň je označení pro kůži, která prošla zpracováním neboli koželužským procesem a je tedy připravena na to, aby se z ní vyráběly oděvy a doplňky. Jedná se o 100 % přírodní materiál. Veganská kůže může být označována také jako koženka či umělá kůže. Jedná se o materiál, který svým vzhledem napodobuje kůži. Nejčastěji se vyrábí z ropných produktů. Aby byl efekt pravé kůže co nejlepší, využívají se plastové polymery – polyuretan a polyvinylchlorid, a to právě pro jejich vrásčitou strukturu. V poslední době se začíná pro výrobu falešné kůže používat i přírodnějších materiálů – korku, ananasových listů či recyklovaného plastu.

Pokud jde o vzhled, tak lze říct, že veganská kůže šlape výrobkům z pravé kůže na paty, protože často na první pohled laik nepozná, zda se jedná o pravou či falešnou kůži.

Je kvalitnější pravá kůže, nebo ta veganská?

Co se týče kvality, tak jednoznačně vítězí pravá kůže. Výrobky z ní vám při správné péči vydrží desítky let. Mimo to se jedná o odolný, pevný a zároveň pružný materiál, který je prodyšný a na dotek příjemně hebký. Co to znamená v praxi? Zatímco třeba v bundě z pravé kůže naděláte parádu teď i za patnáct let a bude vám v ní příjemně teplo, tak bunda z koženky či umělé kůže vydrží maximálně pár let, popraská, horní vrstva se začne loupat, a především vám v ní nebude příjemně, protože se jedná o neprodyšný materiál, díky kterému, pokud se například více zpotíte, se můžete pak cítit jako “v pláštěnce”. Nutno podotknout, že umělá kůže je více háklivá na změny teplot – při mínus 5 stupních Celsia už začíná praskat. Při nadprůměrných teplotách se zase může stát, že může začít uvolňovat látky (nanočástice).  A zde se vrací do hry i otázka ekologie – je pro přírodu šetrnější produkt, který si zakoupíte jednou a vydrží vám až 15 let, anebo to, že si při nejlepším každých několik měsíců let budete kupovat nový výrobek a starý vyhodíte, protože už bude nepoužitelný?

Nic není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát

Mnoho lidí se dnes řadí mezi vegany a ekology. Bohužel však lidem nedochází, že tyto oblasti spolu úzce souvisí a mnohdy si vzájemně odporují. Pro vegana ekologistu je rozhodnutí v otázce kůže většinou jasné – pravá kůže je špatná, protože při jejím získání trpí zvířata. Už se však nezamyslí nad tím, že i při koupi produktu z vegan kůže trpí zvířata a v konečném důsledku mnohonásobně později celá planeta. Mezi nesporné výhody pravé kůže určitě patří její životnost. Jedná se o kvalitní výrobek, který vydrží dlouhá léta. Při činění výrobků z kůže se do prostředí neuvolňují žádné škodlivé látky. A ani poté, co vám výrobek doslouží, se do okolí nebudou dostávat žádné škodliviny či toxické látky, protože se jedná o přírodní produkt, který se navíc snadno během několika let rozloží. Umělou kůži = ropný produkt, lze zlikvidovat dvojím způsobem. Buď se tyto věci dostanou na skládku, kde se pak ale rozkládají několik stovek let a mohou zamořovat půdu v perimetru až několika metrů čtverečných, protože do prostředí uvolňují toxické chemikálie, a nebo jsou zlikvidovány ve spalovnách.

Produkt z veganské neboli falešné kůže – pro a proti

Hlavní výhodou veganské kůže je pro mnohé právě to, že nepochází se zvířat. To většině lidí k odůvodnění stačí a o další aspekty se nezajímají. Při samotné výrobě veganské kůže dochází samozřejmě také k ekologické zátěži. Tady však už záleží na tom, jaké konkrétní materiály jsou využívány – polyuretan, polyvinylchlorid, ananasové listy, korek? U těch přírodních může být dopad na životní prostředí až o třetinu nižší než u pravé kůže, naopak u umělých materiálů jsou dopady srovnatelné. Při každém vyprání či čištění výrobku z veganské kůže (myšleno té z polyesteru, nylonu a akrylu) dojde k uvolnění platových mikročástic, které putují do říčních toků a moří, protože ani čistírny odpadních vod je nezadrží. A nyní se dostáváme k tomu, jak neúmyslně můžeme škodit zvířatům i v případě, že se rozhodneme pro umělou kůži. Plastové mikročástice se velmi často stávají nezamýšlenou potravou pro vodní živočichy, jako jsou ryby, želvy a další. Každý rok v oceánech skončí více než 13 milionů tun syntetických vláken. Výrobky z veganské kůže nám moc dlouho nevydrží, většinou se jedná o sezónní záležitost, v lepším případě nám mohou vydržet pár let. Co se s nimi děje potom? Vyhodíme je, takže skončí na skládce, v horším případě ve vodě.

Důležité je šetřit přírodu, ale také svou peněženku

Bundu z pravé kůže pořídíte kolem 5 500 Kč. Vydrží vám okolo 8 – 10 let. Průměrný věk života je v Česku zhruba 80 let. Pokud byste tedy celý život chtěli nosit koženou bundu, bude vám stačit zakoupit cca 8 a utratíte za ně 44 000 Kč. Bundu z veganské (umělé) kůže pořídíte levněji, a to okolo 1 500 Kč nejedná-li se o světovou značku. Taková bunda vám však vydrží pouze okolo 8 měsíců až jednoho roku, při opravdu velké péči maximálně 2 roky. V takovém případě za život můžete utratit za bundy z umělé kůže 100 000 – 120 000 Kč.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet na Pinterestu

Sdílej